Forum Discuţii juridice Executare silită contestare la executare
Discuție deschisă în Executare silită

contestare la executare

sant angajatul unei primarii si am urmatoarea problema
-pe primarie a venit o somatie de plata si ulterior o executare silita de la un birou executor judecatoresc pe bunuri si lichiditatile din cont pe baza unei sentinte civile pentru plata daunelor cominatorii pentru nefurnizarea unor informatii de interes public
conform L544/2001 .Poate executorul sa ne sechestreze bunurile si sa le valorifice in baza unei sentinte civile prin care eram obligati la plata unor daune cominatorii de 100lei/zi de intarziere fara sa existe o hotarare a instantei de trasformare a acestor daune cominatorii in daune compensatorii? Pot sa cer timbrarea actiuni de anulare a executarii cu suma de 194 lei conform codului de procedura civila si sa nu platesc cautine de 10% din valoarea daunelor cominatorii valoare ce nu poate fi considerata certa si lichida.
daunele cominatorii nu pot fi executate, ele se transforma in daune interese daca creditorul dovedeste paguba si intinderea ei. faceti contestatie la executare.
cautiunea se achita doar daca cereti suspendarea executarii