Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prelungire concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prelungire concediu crestere copil

Buna ziua,
maine fetita mea implineste 2 ani.A fost cam bolnava in aceasta perioada si am avut cateva internari in spital. Din pacate de marti suntem iar internate si nu stim cat vom sta in spital.Incepand cu data de 29 ar trebui sa ma prezint la lucru ( fiind sambata incep cu data de 1 Oct. Dat fiind faptul ca nu se afla intr-o situatie buna as vrea sa mai prelungesc un an sederea acasa in concediu crestere copil.Intrebarea mea este daca pot sa imi i-au un concediu medical (care sa inceapa cu 1 oct) care sa imi acopere zilele cat umblu sa imi fac actele pentru prelungire, pentru a nu fi nemotivata la serviciu si a-mi pierde locul de munca.Se i-a in considerare concediul de boala..avand in vedere ca nu am facut actele pentru inceperea lucrului?
Multumesc
1. - Nu stiu cum credeti ca se poate prelungi CCC.
- Se poate prelungi pana la varsta de 3 ani dar numai in cazul in care copilul are un grad de handicap dovedit cu certificatul de handicap.

2. - Pana reusiti asta tot trebuie sa faceti cerere de reluare a activitatii si sa prezentati certificat medical, asa cum v-am spus in mesaul dvs. precedent.
- Dupa ce faceti rost de certificatul de handicap faceti iar o cerere de intrare in CCC pana la 3 ani, asa cum ati procedat si cand ati intrat in nCCC pana la 2 ani.
Va multumesc.Avem certificat de handicap dat de medicul specialist.
va multumesc din suflet.