Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua.Un prieten are urmatoarea problema:are o fata in anul II la facultate, a ramas insarcinata cu un tanar care era la liceu, nu a dat bacalaureatul deoarece a decedat.Fata prietenului meu trebuie sa nasca in luna Octombrie. Intrebare:copilul dupa ce se va naste va putea primi pensie de urmas de la statul roman?Multumesc mult.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Poate beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) pana la 2 ani.

2. Indemnizatia pentru CCC este de 600 lei lunar la care se mai adauga si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.

3. Actele se depun la Primaria de domiciliu de unde ia si lista cu documentele necesare.