Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate corecta o sentinta la uzucapiune sub aspectul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate corecta o sentinta la uzucapiune sub aspectul suprafetei ?

Buna ziua ,
Am deschis un proces de uzucapiune pentru o suprafata de teren care initial apartinuse statului iar in urma solutionarii definitive si irevocabile terenul mi-a fost atribuit mie . A aparut insa urmatoarea problema : pe parcursul terenului instanta a dispus efectuarea unei expertize pentru a se stabilii suprafata in cauza ocazie cu care la fata locului s-a deplasat un expert topograf care a efectuat masuratorile ( eu nefiind prezent din motive care nu are sens sa le detaliez) rezultand o suprafata de 600 mp . Ulterior dupa finalizarea procesului am masurat si eu terenul rezultand o diferenta de aproximativ 70 mp . Precizez ca nu am stiut initial ce suparfata avea terenul avand incredere in cele masurate de topograf. Ce este de facut ? Se poate modifica sentinta sub aspectul suprafetei ? Care ar fi pasii de urmat ? Multumesc !
Nu este o eroare in hotarare, este o eroare in expertiza. Cel mult puteti face apel daca mai sunteti in termen. Daca partea nu a contestat expertiza, nu e vina instantei. Trebuie vazut si de unde vine acea diferenta de teren, eventual introdusa o noua actiunea pentru suprafata lipsa.
Categoric nu este o eroare in hotarare ci eroarea tine de expertiza , instanta nu avea de unde sa stie ce suprafata e din acest motiv a si dispus expertiza . Deci nu acuz instanta ! Ma intrebam daca se poate corecta eroarea fara sa mai deschid un nou proces in care sa ma judec in contradictoriu cu statul roman ? Eventual sa obtin o alta hotarare prin care doar sa se corecteze diferenta de suprafata fara judecarea contradictorie ? Cat mai multe detalii sau variante m-ar ajuta mult ! Multumesc !
poena, utilizator
O hotarare judecatoreasca se "corecteaza" prin cererea de indreptare a erorii materiale din hotarare (nu e cazul pentru ca nu s-a gresit la dactilografierea hotararii), prin calea de atac (inteleg din ultimul raspuns ca nu se poate). Altfel, un nou proces, in contradictoriu evident cu fostul proprietar.
Multumesc !
Concluzia este ca trebuie sa deschideti un alt proces pentru restul de suprafata...deoarece nu cred ca se poate invoca cu succes autoritatea de lucru judecat desi e posibil sa aveti in noul proces aceasta exceptie invocata...