Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

fiiul meu in varsta de 21 ani a facut plangere penala la politie pentru neplata pensiei alimentare di 1994 pana martie 2012. In ianuarie acestui an m-a dat in judecata pentru pensie alimentara intrucat este la facultate si asta am inteles intrebarea mea este eu de cand trebuie sa-i platesc pensie alimentara din 1994 sau din ianuarie decand a deschis actiunea mentionez ca decand a terminat liceul a stat acasa pana anul trecut in septembrie cand sa inscris la facultate. va multumesc
Dreptul la pensie s-a prescris, cu exceptia ultimilor 3 ani. Daca fiul dv. are deja 21 de ani impliniti, atunci s-a prescris toata pensia lui pana azi, daca cererea noua nu mentioneaza ceva de pensia din urma (si nu ar trebui sa mentioneze).

Din momentul pronuntarii instantei de fond datorati copilului pensia precizata in sentinta, anume 100 de euro lunar; daca dovediti ca ati trimis bani, ok, altfel trebuie sa-i dati rapid din urma ca sa scapati de partea penala.

Completez ;a ceea ce au spus colegii ca limita maxima de varsta e 26 de ani si nu 25, asa era si dupa legea veche care se corobora cu niste prevederi din legea pensiilor si avea la baza o hotarare a Tribunalului Suprem, asa e si azi cand e in mod expres aratata varsta in lege.
De asemenea, instanta care a decis suma de 100 de lei nu putea stabili aceasta pensie decat de la data introducerii actiunii de fiul dv. (in cazul ca nu ati fost pusa in intarziere prin executor inainte, slabe sanse), asa incat prescriptia nu mai avea niciun cuvant a spune instantei.
AVLIL a scris:

Dreptul la pensie s-a prescris, cu exceptia ultimilor 3 ani. Daca fiul dv. are deja 21 de ani impliniti, atunci s-a prescris toata pensia lui pana azi, daca cererea noua nu mentioneaza ceva de pensia din urma (si nu ar trebui sa mentioneze).

Din momentul pronuntarii instantei de fond datorati copilului pensia precizata in sentinta, anume 100 de euro lunar; daca dovediti ca ati trimis bani, ok, altfel trebuie sa-i dati rapid din urma ca sa scapati de partea penala.

Completez ;a ceea ce au spus colegii ca limita maxima de varsta e 26 de ani si nu 25, asa era si dupa legea veche care se corobora cu niste prevederi din legea pensiilor si avea la baza o hotarare a Tribunalului Suprem, asa e si azi cand e in mod expres aratata varsta in lege.
De asemenea, instanta care a decis suma de 100 de lei nu putea stabili aceasta pensie decat de la data introducerii actiunii de fiul dv. (in cazul ca nu ati fost pusa in intarziere prin executor inainte, slabe sanse), asa incat prescriptia nu mai avea niciun cuvant a spune instantei.

De acord. =D>

Noul cod civil :
art. 499 alin 3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
cererea noua nu mentioneaza ca trebuie sa-i dau din urma si doar din ianuarie 2012
Daca vreti sa intelegeti ca nu mai aveti nicio treaba cu pensia din urma... Ce aveti dvs de platit , e ce s-a hotarat in ianuarie, aveti deci de plata restanta pe 8 luni+ luna curenta.
Pt ce ati avut de plata in timpul minoritatii sale s-a prescris, iar plangerea penala e tardiv introdusa.
Daca va face plangere sa va faca pt ce datorati acum
gi-jane2, moderator