Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... celibatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

celibatar

Buna seara!am si eu o intrebare, in cat timp mi se elibereaza celibatru de la primarie?pls raspuns
Daca faceti cererea la primaria de la locul nasterii si este o localitate mai mica, aveti sansa eliberarii rapide - poate chiar in aceeasi zi.
In orasele mari poate dura mai mult; termenul legal este de 30 de zile insa ma indoiesc ca nu ati gasi intelegere pentru eliberarea in termen scurt (cateva zile). Cred ca depinde si de felul in care vorbiti :)

Daca locuiti in alta localitate decat cea in care v-ati nascut dureaza mai mult pentru ca se initiaza o corespondenta cu primaria de la locul nasterii - oricum nu mai mult de 30 de zile.
Exista taxa de urgenta pentru eliberarea certificatului in termen de 48 ore.
Nu toate primariile au aceasta taxa de urgenta, Consiliile Locale hotarasc introducerea ei daca o considera oportuna - de exemplu in orasul unde locuiesc nu este o asemenea taxa pentru certificatul de celibat.
multumesc pentru raspuns