Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Muncã... a fi sau a nu fi ?!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Muncã... a fi sau a nu fi ?!?

Bună seara.
1. Se dă următoarea ocupație/meserie: Șofer autocamion/mașină de mare tonaj - Cod C.O.R.: 833201
Pentru această funcție, există la ora actuală un Contract Colectiv de Muncă în vigoare? (evident, fac referire la un C.C.M. la nivel de ramură/industrie);
2. Există un Contract Colectiv de Muncă Unic la nivel național, încă în vigoare?
3. Există obligația pentru angajatorii cu mai mult de 21 de angajați să negocieze un C.C.M. (la nivel de unitate)? Dacă da, se aplică pentru TOȚI angajatorii, indiferent de obiectul de activitate (ramură/industrie)?
Mulțumesc!
1. Contractul colectiv de muncă unic la nivel de ramură transporturi pe anii 2008-2010 a expirat la 31.12.2011

2. De la 01.01.2011 nu mai exista Contractul colectiv de muncă la nivel national

3. Angajatorii cu peste 21 de salariati au obligatia de a negocia Contractul colectiv de muncă la nivel de unitate.
Clauzele contractelor colective de munca la nivel de unitate produc efecte pentru toti angajatii din unitate.