Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare restante la asociatie.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare restante la asociatie.

Buna ziua!

Locuiesc intr-un bloc cu restantieri la intretinere. Din aceasta cauza, se sisteaza furnizarea apei reci (in orasul nostru doar apa rece si gunoiu sunt facturate la asociatie, pentru celelalte utilitati existand contracte individuale cu furnizorii) inclusiv pentru locatarii bun-platnici.

Exista alta modalitate de recuperare a datoriilor (reesalonarea datoriilo, actionarea in instanta a locatarilor).

Asociatia de proprietari poate exclude un bloc din componenta sa ? Presedintele asociatiei spune ca nu mai vrea sa tina acest bloc in administrarea asociatiei.

Cui as putea sa ma adresez, pentru ca nu mai putem sta fara apa. Si sa nu-mi spuneti ca solutia este sa ma mut in alt bloc, sau la casa - am primit deja acest raspuns.
O sa radeti daca va spun ca un vecin , bun-platnic, nu vrea sistem individual pentru ca daca se mai dau gauri si pentru teava de apa, cade blocul.