Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura decizie incetare contract pentru limita ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura decizie incetare contract pentru limita varsta pensionare

Buna ziua,

Am un salariat care a depus la organul competent solicitarea pensiei pentru limita de varsta in data de 31 07 2012. de atunci si pana in prezent (30.09.2012) a fost platita in baza aceluiasi contract.
In data de 24 a primit decizia de pensionare limita varsta (mie mi-a comunicat in data de 26.09.12), i-am inchis vechiul contract si i-am deschis alt contract incepand cu 02.10.2012.
Ce implica acestea?
Implica faptul ca incetarea s-a facut contrar prevederilor legale - art.56 alin.1 lit.c C.mun. -.

Incepand cu 02.10.2012 a devenit din nou salariat si are aceleasi drepturi ca si ceilalti salariati, chiar daca cumuleaza pensia cu salariul.