avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura decizie incetare contract pentru limita ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura decizie incetare contract pentru limita varsta pensionare

Buna ziua,

Am un salariat care a depus la organul competent solicitarea pensiei pentru limita de varsta in data de 31 07 2012. de atunci si pana in prezent (30.09.2012) a fost platita in baza aceluiasi contract.
In data de 24 a primit decizia de pensionare limita varsta (mie mi-a comunicat in data de 26.09.12), i-am inchis vechiul contract si i-am deschis alt contract incepand cu 02.10.2012.
Ce implica acestea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:58, 1 Octombrie 2012
Implica faptul ca incetarea s-a facut contrar prevederilor legale - art.56 alin.1 lit.c C.mun. -.

Incepand cu 02.10.2012 a devenit din nou salariat si are aceleasi drepturi ca si ceilalti salariati, chiar daca cumuleaza pensia cu salariul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionat limita varsta in timpul co medical AndreeaStefan AndreeaStefan Buna ziua, Am o salariat care si-a depus dosarul pentru limita de varsta in septembrie 2015. Decizia a iesit pe 09.12.2015 .Problema mea este ca salariatul ... (vezi toată discuția)
Decizie pensionare si conventie ajofm Arion Ramona Arion Ramona In anul 2010, am luat cu conventie un angajat(pers peste 45 ani) si stiu ca suntem obligati sa il avem ca angajat 2 ani.Respectivul,a fost la Casa de Pensii si ... (vezi toată discuția)
Incetare cim in cazul unui salariat invalid gradul 1. ami_ru ami_ru Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Avem un salariat care are decizie medicala asupra capacitatii de munca cu incadrare la [b]gr. 1 ... (vezi toată discuția)