Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Verificare patron la plata contributiilor angajatului ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Verificare patron la plata contributiilor angajatului catre stat

Buna seara!
Vreau sa stiu cum pot verifica daca angajatorul mi-a platit contributiile la:
-asigurari sociale;
-asigurari sanatate;
-contributia la fondul de somaj;
Deasemenea cum pot afla daca impozitul pe venit a fost virat catre stat?
Sesizare oficiala la ITM
Si ce sa faca ITM -ul in acest sens? ... poate ne spuneti in baza carei legi, ITM are date despre aceste plati efectuate de catre un angajator si data de cand ITM-urile gestioneaza bugetul de stat?
Aceste date le puteti solicita de la Administratia fiscala unde angajatorul depune declaratiile nominale lunare.
O completare cu baza legala la ce a spus Valeriu:
OG nr.86/2003:
Art.27.- (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2004, activitatea privind declararea, constatarea, controlul, colectarea şi soluţionarea contestaţiilor pentru contribuţia de asigurări sociale, contribuţia de asigurări pentru şomaj, contribuţia pentru asigurări sociale de sănătate si
contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, precum şi alte contribuţii datorate de persoanele juridice şi persoanele fizice care au calitatea de angajator sau entităţile asimilate angajatorului, denumite în continuare contribuţii sociale, se va realiza de către Ministerul Finanţelor Publice şi unităţile sale subordonate, care au şi calitatea de creditor bugetar.
Multumesc pentru raspuns.
Va doresc o zi buna!