avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Verificare patron la plata contributiilor angajatului ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Verificare patron la plata contributiilor angajatului catre stat

Buna seara!
Vreau sa stiu cum pot verifica daca angajatorul mi-a platit contributiile la:
-asigurari sociale;
-asigurari sanatate;
-contributia la fondul de somaj;
Deasemenea cum pot afla daca impozitul pe venit a fost virat catre stat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:05, 18 Decembrie 2012
Problema este ca si angajatorul este contribuabil, chiar daca va retine din salariu contributiile si apoi le vireaza la bugetul de stat , el plateste si cotele parti ce-i revin lui pentru slariul acordat dvs.

Persoana fizică sau juridică obligată prin lege să plătească impozit este numita contribuabil.
La fel si la pensii, contra unei taxe de 15 lei aflu daca mi s-a virat cotizatia sau nu.
Cum se poate rezolva practic aceasta situatie in relatie directa cu finantele?
Multumesc pentru raspunsuri.
Doar sa-i actionati in instanta, avand in vedere ca raspunsul scris dat de acestia va nemultumeste ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Secretul profesional dorels dorels Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca agentul fiscal poate da informatii despre un contribuabil unei terte persoane, precum si actul normativ care ... (vezi toată discuția)
Refuzul de a da informatii farmec_ farmec_ Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca refuzul Primariei prin Directia Impozite si Taxe (invocarea OG 92/2003 art.11) de a arata daca o persoana are bunuri ... (vezi toată discuția)
Platitor de impozit casa meryliv meryliv Buna seara, Cum as putea sa aflu daca o persoana are in proprietatea sa un imobil, acesta nefiind din Bucuresti. Se poate afla de la Posta Romana din ... (vezi toată discuția)