Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Verificare patron la plata contributiilor angajatului ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Verificare patron la plata contributiilor angajatului catre stat

Buna seara!
Vreau sa stiu cum pot verifica daca angajatorul mi-a platit contributiile la:
-asigurari sociale;
-asigurari sanatate;
-contributia la fondul de somaj;
Deasemenea cum pot afla daca impozitul pe venit a fost virat catre stat?
Problema este ca si angajatorul este contribuabil, chiar daca va retine din salariu contributiile si apoi le vireaza la bugetul de stat , el plateste si cotele parti ce-i revin lui pentru slariul acordat dvs.

Persoana fizică sau juridică obligată prin lege să plătească impozit este numita contribuabil.
La fel si la pensii, contra unei taxe de 15 lei aflu daca mi s-a virat cotizatia sau nu.
Cum se poate rezolva practic aceasta situatie in relatie directa cu finantele?
Multumesc pentru raspunsuri.
Doar sa-i actionati in instanta, avand in vedere ca raspunsul scris dat de acestia va nemultumeste ...