Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Desfãºurarea procesului în fond ºi recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Desfãºurarea procesului în fond ºi recurs

Buna ziua tuturor!
Am expus aici mai demult o problema legata de un accident rutier in care am fost implicat. Ideea e urmatoarea: am avut un proces verbal care mi-era favorabil, insa soferul vinovat a contestat procesul verbal la tribunal. Mai jos o sa va prezint ce scrie pe site-ul just.ro legat de acest proces intre sofer si politie...

04/11/2011 Amână cauza
Solutie: Termen studiu întâmpinarea de către petent şi precizare poziţie.
23/01/2012 Amână cauza
Solutie: În vederea administrării probatoriului testimonial încuviinţat în cauză.
12/03/2012 Amână cauza
Solutie: În vederea indicării societăţii de asigurări şi a sediului acesteia. Recitare martori.
23/04/2012 Amână cauza
Solutie: În vederea citării în cauză a societăţii de asigurări.
28/05/2012 Amână cauza
Solutie: Recitare martor cu citaţie şi mandat de aducere.
16/08/2012 Amână cauza
Solutie: Amendare martor MS cu suma de 250 lei. Recitare martor cu citaţie şi m.a.
24/09/2012 Amână pronunţarea
Solutie: Amână pronunţarea hotărârii pentru data de 1.10.2012.
27/09/2012 admite cererea
Solutie: Admite cererea de reexaminare formulată de petentul M V S, şi revine asupra amenzii în cuantum de 250 lei aplicată prin încheierea de şedinţă din data de 16.08.2012 pronunţată în dosarul civil nr. 9431/190/2011 al Judecătoriei Bistriţa. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţa publică, azi 27 septembrie 2012.

Intrebarea mea este: din aceasta ultima solutie rezulta ca procesul s-a incehiat? si daca da, cu ce rezultat, ca pana la urma nu inteleg.

PS: Acel martor MVS este cred un politist care s-a prezentat la locul accidentului, dar nefiind victime si avand urgent de ajuns la un accident grav, ne-a lasat acolo in strada fara a intocmi proces verbal. PV s-a intocmit ultrerior, in fata sediului Politiei.

Sper ca am fost destul de explicit...
raul82io a scris:
A treia cerere pe care o s-o fac, pot sa o adresez direct judecatoarei care a judecat cazul?

Nu. :) Adresaţi-o tot instanţei.