avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Desfãºurarea procesului în fond ºi recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Desfãºurarea procesului în fond ºi recurs

Buna ziua tuturor!
Am expus aici mai demult o problema legata de un accident rutier in care am fost implicat. Ideea e urmatoarea: am avut un proces verbal care mi-era favorabil, insa soferul vinovat a contestat procesul verbal la tribunal. Mai jos o sa va prezint ce scrie pe site-ul just.ro legat de acest proces intre sofer si politie...

04/11/2011 Amână cauza
Solutie: Termen studiu întâmpinarea de către petent şi precizare poziţie.
23/01/2012 Amână cauza
Solutie: În vederea administrării probatoriului testimonial încuviinţat în cauză.
12/03/2012 Amână cauza
Solutie: În vederea indicării societăţii de asigurări şi a sediului acesteia. Recitare martori.
23/04/2012 Amână cauza
Solutie: În vederea citării în cauză a societăţii de asigurări.
28/05/2012 Amână cauza
Solutie: Recitare martor cu citaţie şi mandat de aducere.
16/08/2012 Amână cauza
Solutie: Amendare martor MS cu suma de 250 lei. Recitare martor cu citaţie şi m.a.
24/09/2012 Amână pronunţarea
Solutie: Amână pronunţarea hotărârii pentru data de 1.10.2012.
27/09/2012 admite cererea
Solutie: Admite cererea de reexaminare formulată de petentul M V S, şi revine asupra amenzii în cuantum de 250 lei aplicată prin încheierea de şedinţă din data de 16.08.2012 pronunţată în dosarul civil nr. 9431/190/2011 al Judecătoriei Bistriţa. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţa publică, azi 27 septembrie 2012.


Intrebarea mea este: din aceasta ultima solutie rezulta ca procesul s-a incehiat? si daca da, cu ce rezultat, ca pana la urma nu inteleg.

PS: Acel martor MVS este cred un politist care s-a prezentat la locul accidentului, dar nefiind victime si avand urgent de ajuns la un accident grav, ne-a lasat acolo in strada fara a intocmi proces verbal. PV s-a intocmit ultrerior, in fata sediului Politiei.

Sper ca am fost destul de explicit...
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:36, 8 Decembrie 2013
raul82io a scris:
A treia cerere pe care o s-o fac, pot sa o adresez direct judecatoarei care a judecat cazul?

Nu. :) Adresaţi-o tot instanţei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost pagubit intr-un accident rutier.... contestatie in instanta facuta de catre vinovat bion66 bion66 Culmea cinismului In Romania! Acum un an am avut un accident usor cu masina personala, marca TICO. Ma aflam in plin trafic rutier. Se mergea ... (vezi toată discuția)
Proces verbal anulat, cum recuperez contravaloarea reparatiei? andreea_in andreea_in Masina firmei a fost implicata intr-un accident de circulatie si initial, in procesul vb, a fost stabilit vinovat celalalt conducator auto. Acesta a constestat ... (vezi toată discuția)
Sentinta corecta la contestatie proces verbal radar? ddoru ddoru Buna ziua tuturor! Din nefericire am fost sanctionat de politia rutiera pentru depasirea de viteza in localitate cu 107 km/h, drept pentru care mi-a fost ... (vezi toată discuția)