Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatoria cu un cetatean non ue
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatoria cu un cetatean non ue

buna ziua,
sunt cetatean roman si doresc sa ma casatoresc cu un cetatean non ue (pakistanez). as vrea sa stiu daca in urma casatoriei va obtine niste drepturi sau facilitati, de exemplu daca vom putea calatori in europa fara a fi nevoie ca el sa obtine vize?de asemenea cum poate obtine cetatenia romana?
si daca am dori sa ne casatorim in londra carei institutii ar trebui sa ne adresam?
nu intentionam sa locuim in romania
multumesc anticipat
Faptul ca deja are drept de sedere pe teritoriul UK va scuteste pe dvs. sa faceti niste formalitati pentru a-l invita in Romania - ar fi trebuit sa ii faceti invitatie (procedura destul de complexa) sa obtina viza de scurta sedere apoi viza pentru reintregirea familiei etc.

Nu stiu ce fel de avantaje va asteptati sa aiba dupa ce va casatoriti; daca nu vreti sa locuiti in Romania va trebui sa isi rezolve sederea in UK - dupa expirarea vizei de student simplul fapt ca e casatorit cu un cetatean UE nu ii asigura sederea pe teritoriul statelor membre.
multumesc frumos
Succes :)