avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere in favoarea majorului care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere in favoarea majorului care urmeaza o facultate particulara

anul trecut am divortat iar baiatul in varsta de 20 ani s-a tot plimbat intre mine si sotie.
anul trecut a terminat liceul si nu s-a inscris la nici o facultate. anul acesta i-am facut dosar sa mearga la acdemia militara insa nu a mai vrut. intre timp s-a mutat cu mama lui si vrea sa se inscrie la facultate particulara.
intrebarea mea este daca sunt obligat sa-i platesc pensie alimentara si in ce cuantum?
sa zicem ca eu as avea un salariu de 1300 lei si rate la banca de 820 lei. cat ar fi suma pe care ar trebiu sa o dau?
multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:37, 4 Octombrie 2012
pana la terminarea studiilor-sau 25 de ani-maxim pana la 1/3 din media veniturilor de pe ultimele 6 luni
daca eu am foct plecat din tara si m-am intors in iunie iar de angajat sunt de pe 16 iulie cum se calculeaza?
1/3 se ia din tot salariul sau din ce-mi ramane ?
se tine cont si de ratele pe care le am?
multumesc
Institutia la care lucrati va elibera o adeverinta cu veiturile nete pe lunile de cand lucrati la ei.
Pensie se plateste pana la max 26 de ani iar procentul pt o persoana aflata in intretinere e de max 25 %. Ramane de vazut cum va aprecia instanta, daca va tine cont si de rate sau nu. Dvs veti depune chitante de la banca ca si dovada, insa sigur nu se va calcula ca si procent din ce va ramane dupa plata ratelor ca pe acelasi principiu aveti de platit si intretinere, telefon, lumina...in felul asta va avea fiul sa va dea bani :)

Va puteti intelege cu fiul dvs si sa nu ajungeti la judecata, sa-l ajutati cu cat puteti si cadeti de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri plata pensie de intretinere ionut2425 ionut2425 Buna ziua. Am nevoie de lamuriri intr-o problema de pensie de intretinere. Am divortat in 2003, fetita in varsta de 9 ani a ramas la mama, eu trebuind sa achit ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ana123 ana123 Nu sunt multumita de hotararea judecatoreasca de pensie alimentara, mai bine zis de procent. Am cerut 25% din salariu si mi-a dat 20%. Vreau sa fac apel. Ma ... (vezi toată discuția)
Buna ziua sunt divorțat prin acord de mediere și platesc o ... Buna ziua sunt divorțat prin acord de mediere și platesc o pensie de întreținere de 550 de lei fosta sotie dorește să ceară majorarea pensiei deoarece ... (vezi toată discuția)