Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrerupere cic si schimbarea locului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrerupere cic si schimbarea locului de munca

Buna ziua,
Ma aflu in concediu de ingrijirea copilului, la inceputul celui de al doilea an la care am dreptul. Am contract de munca pe perioada nedeterminata, suspendat acum conform prevederilor legii. Intrebarea mea este: daca doresc sa intrerup cic si sa imi schimb locul de munca in urmatoarea luna, cum trebuie sa procedez fata de actualul angajator? Trebuie sa mai merg la munca inainte de a-mi da demisia, si daca da, cat timp?
Va multumesc.
Daca doriti sa demisionati de la actualul angajator depuneti o demisie, angajatorul va poate solicita sau nu preavizul de 15 zile calendaristice.
Mai intai ntrebuie sa faceti cerere de revenire si apoi cerere de incetare a c.i.m., prin demisie sau cu acordul partilor.
In cazul in care solicitati incetarea c.i.m. prin demisie , angajatorul are posibilitatea de a opta intre acordarea unui preaviz de 15 zile calendaristice sau renuntarea la acest preaviz.
In cazul in care solicitati incetarea c.i.m. prin acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - nu se acorda preaviz.