Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pensie facultativa pilonul 3
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pensie facultativa pilonul 3

In luna februarie 2010 am incheiat un contract pentru pensie facultativa pilonul 3 cu [Editat-un fond de pensii privat], iar contractul l-am dus la intreprinderea unde lucrez (spital) la salarii si din luna februarie 2010 pana in august 2012 mi-a fost retinuta contributia si virata catre aceasta. Azi verbal personalul de la RUNOS si apoi directorul economic mi-a comunicat verbal ca nu imi va mai retine nici o contributie si nici nu va mai vira la firma de asigurari nici o contributie pentru ca nu mai vor sa faca acest serviciu.
As dori sa stiu normele legale pentru aceasta pensie facultativa pilonul 3 daca intra sau nu in sarcina angajatorului sa faca aceste demersuri de deducerea impozitului pe salar, retinerea si virarea catre firma de asigurari a contributiei.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
adelaaringhe a scris:

[...] se retin si se vireaza de catre angajator sau, dupa caz de catre participant, [...]

Prin asta inteleg ca procedura se stabileste de cele doua parti printr-un acord sau contract etc.
Stimata doamna, exista un cuvant acolo : "sau", ce poate fi inlocuit cu "ori", in niciun caz cu "si". In acest context cuvantul "sau" lasa loc de interpretare a legii si ii da posibilitatea angajatorului sa aleaga. NU IL OBLIGA, doamna!