Forum Discuţii juridice Executare silită Oferte sub pretul de pornire al licitatiei
Discuție deschisă în Executare silită

Oferte sub pretul de pornire al licitatiei

Buna ziua!

La o licitatie pentru executarea unei garantii imobiliare, pretul de pornire este de 75% din evaluare, au fost prezenti 3 participanti cu oferte de: 1. pretul de pornire al licitatiei, 2. 60% din pretul de pornire , si 3. 70% din pretul de pornire.
Licitatia se poate tine? Nu ar trebui declarat adjudecatar cel cu oferta egala cu pretul de pornire?

Daca dupa trei strigari acesta isi mentine oferta,legal cel ce ofera pretul cel mai apropiat de evaluare,acela este adjudecatar
Ramane ca acesta in termenul legal sa si achite integral valoarea
Incepand cu al 2-lea termen pretul de pornire este de 75% din pretul de evaluare.Daca nu se obtine acest pret (in cazul dvs s-a obtinut si trebuia declarat adjudecatar cel cu 75% bineinteles daca nu ofereea cineva mai mult de 75%) se vinde la cel mai mare pret oferit.
Oferta este doar un act prealabil licitatiei. Licitatia trebuie sa se tina, in mod public, iar ceilalti licitatori au dreptul sa faca o oferta mai buna decat pretul de pornire. Castigator al licitatiei nu poate fi decat acela care a oferit pretul cel mai mare, iar dupa 3 strigari succesive ceilalti licitatori nu au oferit un pret mai mare decat al celui declarat adjudecatar.
Licitatia s-a tinut si s-au licitat 14 pasi, iar cei cu ofertele sub pretul de pornire au licitat peste oferta cea mai buna!
Din raspunsurile dumneavoastra inteleg ca licitatia s-a desfasurat legal.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!