Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Certificat de non-venituri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Certificat de non-venituri

Imi poate spune cineva de unde pot obtine un certificat de non-venituri pentru sora mea - care sa certifice ca nu e angajata, adica nu are venituri si drept urmare nu e impozitata? Nu a aplicat niciodata pentru somaj.
Si inca o mica intrebare - exista vreun certificat care sa ateste din cati membri e compusa o familie?
Pentru somaj este necesara o adeverinta de la Fisc din care rezulta ca nu are venituri.
Pentru ce anume aveti nevoi de certificarea numarului de persoane din familie?
Livretul de familie este reglementat prin Hotararea nr 495/1997. Conform legii, livretul de familie este documentul care cuprinde principalele date cu privire la componenta familiei, filiatia copiilor si situatia lor juridica fata de reprezentantii lor legali.
Va multumesc din suflet amandurora. Informatiile voastre imi sunt deosebit de utile.
Trebuie sa mearga la Fisc, adica la administratia financiara a sectorului de care apartine?
va multumesc din suflet si pentru informatia privitoare la livretul de familie - dar acesta trebuie cerut undeva sau exista?
Pentru adeverinta trebuie sa mergeti la Administratia Financiara de care apartineti.
Livretul de familie se elibereaza la cerere pe baza datelor din urmatoarele documente:
- certificatul de casatorie;
- actele de identitate ale sotilor;
- certificatele de nastere ale copiilor;
- certificatul de deces al unuia dintre soti sau copii;
- hotararile judecatoresti de desfacere a casatoriei prin divort;
- acte care atesta modificarea relatiilor de autoritate parentala incredintare sau plasament familial al copiilor si, dupa caz, adoptia copiilor.
Eliberarea acestuia se face de catre Serviciul de Stare Civila a Consiliului Local in a carui raza teritoriala are domiciliul reprezentantul familiei.
Va multumesc foarte mult!
Nu cunosteam forumul acesta, voiam sa aflu raspunsurile la aceste doua intrebari si am dat peste el din intamplare - sincer, este super bine facut si eficient! Inca o data multumiri!