Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Livret familie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Livret familie

Parintii sunt din Galati,livret de familie de Galati. Am nascut la Iasi,cu certificat de nastere la Iasi. In livretul de familie copilul poate fi inscris la starea civila Galati? Avem domiciliu in Galati.
Conform hotararii 495/1997, da, veti face inscrierea la Galati.

Art. 8
(1) Actualizarea datelor în livretul de familie este obligatorie și se realizează, ori de câte ori este necesar, de serviciul de stare civilă al consiliului local în a cărui rază teritorială are domiciliul reprezentantul familiei.

(2) Reprezentantul familiei are obligația să solicite serviciului de stare civilă al consiliului local în a cărui rază teritorială are domiciliul, completarea livretului de familie pentru orice situație apărută ulterior emiterii documentului, care se referă la nașterea unui copil, decesul unei persoane din familie, schimbarea numelui și/sau a prenumelui ca urmare a divorțului soților, prevederilor unor hotărâri judecătorești sau administrative care conduc la modificarea relațiilor de autoritate parentală și altele.