Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la factura externa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la factura externa

Buna ziua,apelez din nou la ajutorul dv.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
-am primit o factura emisa cu tva de catre un furnizor din Austria-cod valid de tva-verificat in VIES, pt motorina platita cu un card de catre o firma de transport intreg in ROI si nu stiu cum trebuie sa inregistrez aceasta factura,in care declaratii trebuie sa o declar-(D300 si D390) ,daca aplic sau NU aplic taxarea inversa pt aceasta factura , fiind emisa cu tva.
Multumesc anticipat pt ajutorul acordat.
nu se declara in 390 vies.
in decontul de tva la rd. 26.