Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot lua indemnizatie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot lua indemnizatie?

lucrez la un magazin si am contract pe perioada determinata de 21 de luni. in aprilie 2013 imi expira contractul si nu stiu daca o sa mil reinoiasca deoarece eu am venit in locul unei persoane care nascuse, iar daca ea se intoarce nu imi mai continuua contractul. daca am ramas insarcinata si in aprilie o sa am cam 6 luni de sarcina imi poate da concediu prenatal si beneficiez de indemnizatie? daca nu beneficiez din cauza contractului ce pot face sa imi dea indemnizatie. ?
Nu va faceti griji , intrucat veti putea beneficia de indemnizatia respectiva.

Daca nu va prelungesc durata c.i.m., atunci aveti posibilitatea sa intrati in somaj si din somaj in concediu de maternitate si apoi in CCC. Pe perioada acestora plata indemnizatiei de somaj este suspendata, urmand a se relua la terminarea CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic