Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract de donatie

Buna seara.Doresc o lamurire in urmatoarea problema.Mama ,a donat sorei mele si sotului,prin contract de donatie cu clauze de intretinere si uzufruct viager ,un teren.La data semnarii contractului ,incheiat in forma autentica,eu si fratele am fost de-acord cu aceasta donatie neavand alte pretentii.In timp a intervenit divortul donatarilor.Despre intretinere nu poate fii vorba intrucat nu s-au achitat din culpa de obligatii.in aceasta situatie si la acest moment putem ataca acest act de donatie cerand anularea acestuia si repunerea in starea anterioara,nemaifiind deacord cu renuntarea la dreptul cuvenit la mostenire?Multumesc!
Este necesar sa deschideti actiune in instanta pentru anulare act de donatie
Mama poate ataca acest contract nu dvs.Se taxeaza la valoare.
La momentul nedorit si nefericit al dezbaterii succesiunii putem sa ne indreptam impotriva actului pe calea reductiunii?Multumesc mult.
Dupa Decesul mamei, Da.