Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin expirat

buna seara,am buletnu expirat din decembrie anul trecut,sunt in Italia si as vrea sa plec in alta tara,dar fara sa vin in Romania.Se poate face la ambasada aicea sau sa trimit o procura in Romania?Ca nu stiu cum sa mai fac.#-o
Trebuie sa mergeti la abasada sau consulat , sa faceti o procura speciala prin care imputerniciti pe cineva din Romania sa se prezinte la serviciul de evidenta a populatiei si sa obtina cartea de identitate.
Stefan Bicov, Avocat
BicovStefan a scris:

Trebuie sa mergeti la abasada sau consulat , sa faceti o procura speciala prin care imputerniciti pe cineva din Romania sa se prezinte la serviciul de evidenta a populatiei si sa obtina cartea de identitate.

Cum ar putea sa obtina persoana imputernicita prin o procura cartea de identitate? E vorba ca cartea i-a expirat,deci trebuie alta noua in care detinatoarea noii carti de identitate sa fie pozata,iar pe C.I sa fie imprimata imaginea (poza ) actuala.
Tarzan2012 a scris:

Cum ar putea sa obtina persoana imputernicita prin o procura cartea de identitate? E vorba ca cartea i-a expirat,deci trebuie alta noua in care detinatoarea noii carti de identitate sa fie pozata,iar pe C.I sa fie imprimata imaginea (poza ) actuala.

Art.13 (6) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.97/2005
In situatia cetatenilor romani care au domiciliul in Romania si se afla temporar in strainatate, eliberarea cartii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe baza de procura speciala, autentificata la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din tara respectiva.

Iar in ce priveste imaginea (poza ),la intocmirea procurii speciale solicitantul trebuie sa depuna poze 3/4,care ulterior vor fi folosite pentru emiterea noii carti de identitate.
Nu uitati ca impreuna cu procura data la ambasada sau notar sa trimiteti imputernicitului si actele dvs. in original si copie, adica :certif.de nastere si casatorie, daca sunteti casatorit, certif.de nastere ale copiilor in varsta de pana la 14 ani, contractul pe casa. Daca nu sunteti proprietar trebuia ca proprietarul sa-si dea acordul de primire in spatiu. Chitanta e de 11 lei si se achita de obicei la birourile de impozite si taxe locale. Imputernicitul sa aiba si buletinul in original si copie.