Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

In cazul in care o persoana fizica a vandut un teren (s-a incheiat contractul de vanzare-cumparare la un notariat,s-au platit la notariat taxele calculate) trebuie sa declare la Finante venitul obtinut si sa plateasca impozit sau cum trebuie sa procedeze,ce trebuie sa faca?
Nu, impozitul datorat pentru transmiterea dreptului de proprietate asupra unui imobil, este retinut de catre notar odata cu perfectarea contractului de vanzare-cumparare, deci daca ati achitat la notar toate taxele, acestea includ si impozitul, notarul ar fi trebuit sa va informeze sub acest aspect.

Av. Gheorghe Alexandru
Am platit tot ce mi-a calculat atunci notarul.Eu n-am mai intrebat daca trebuie sa platesc si alte taxe si nici el nu mi-a atras atentia aspura acestui aspect.Ulterior m-am gandit eu la treaba asta si de aceea am venit cu aceasta intrebare.
Multumesc.
aveti obligatia ca in termen de 15 zile de la dobandirea imobilului sa-l declarati la primarie chiar daca impozitul pe tranzactie s-a retinut.