Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartire

bunicii mei au murit si am bagat succesiunea,fiindunul dintre mostenitori..mentionez ca ei au avut 2 baieti si 2 fete,fetele decedand si ramanand copii lor ..acum suntem in total 9 mostenitori..cum se imparte totul?la 4 si apoi partea fetelor la copii sau totul la 9?daca le platesc sulta cine stabileste valoarea?judecatorul sau putem stabili o suma de comun acord?
Masa succesorala se va imparti in partu parti egale, cate 1/4 pentru fiecare copil al defunctilor. Copiii fetelor decedate vor veni la succesiune in numele mamelor lor la cota aferenta acestora. Spre exemplu dumneavoastra (inteleg ca sunteti unul dintre copii fetelor decedate) veti putea dobandi 1/4(un sfert din intreaga mostenire) daca nu mai aveti si alti frati sau veti imparti aceasta cota cu fratii dumneavoastra daca ei exista. Daca ajungeti la o intelegere cu ceilalti mostenitori in ceea ce priveste impartirea masei succesorale nu este nevoie sa mai deschideti un proces pentru iesirea din indiviziune. Puteri incheia un acord de patraj la notar in care se poate stabili inclusiv plata unei sulte convenite cu ceilalti mostenitori.