Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... detasarea functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

detasarea functionarilor publici

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun act normativ care interzice detasarea functionarilor publici de conducere dintr-o localitate in alta. Va multumesc!
nu exista decat o serie de situatii in care acesta poate refuza detasarea, in legea nr.188/1999 republicata si actualizata.
Detasarea poate fi refuzata de catre functionarul public in urmatoarele situatii :
a) graviditate;
b) îşi creşte singur copilul minor;
c) starea sănătăţii, dovedită cu certificat medical, face contraindicată detaşarea;
d) detaşarea se face într-o localitate în care nu i se asigură condiţii corespunzătoare de cazare;
e) este singurul întreţinător de familie;
f) motive familiale temeinice justifică refuzul de a da curs detaşării.