avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... detasarea functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

detasarea functionarilor publici

Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun act normativ care interzice detasarea functionarilor publici de conducere dintr-o localitate in alta. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:58, 7 Octombrie 2012
nu exista decat o serie de situatii in care acesta poate refuza detasarea, in legea nr.188/1999 republicata si actualizata.
Detasarea poate fi refuzata de catre functionarul public in urmatoarele situatii :
a) graviditate;
b) îşi creşte singur copilul minor;
c) starea sănătăţii, dovedită cu certificat medical, face contraindicată detaşarea;
d) detaşarea se face într-o localitate în care nu i se asigură condiţii corespunzătoare de cazare;
e) este singurul întreţinător de familie;
f) motive familiale temeinice justifică refuzul de a da curs detaşării.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mutare functionar public alecramm alecramm am dreptul sa refuz mutare functionar public la un alt serviciu in aceeasi institutie publica sau in alta institutie publica? (vezi toată discuția)
Dreptul functionarului public crisgrig crisgrig Buna ziua, lucrez la o institutie publica si directorul vrea sa ma mute la alt compartiment. Ce pot face in situatia in care mi se da decizie de mutare? (vezi toată discuția)
Refuzul detasarii cielodellasera cielodellasera Buna ziua. As vrea sa stiu care sunt consecintele juridice pe care le poate suporta un functionar public care refuza detasarea din motive familiale (de ex. ... (vezi toată discuția)