Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 13 ani ani de la deschiderea ei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 13 ani ani de la deschiderea ei

Cum se poate proceda la dezabterea succesiunii dupa 13 ani de la deschiderea ei, in cazul in care cei 2 frati nu si-au exprimat expres/tacit acceptarea in termenul legal de 6 luni(nu detin certificate de mostenitori) ??? Mentionez ca cei 2 frati vor sa obtina proprietatea unui teren, al carui titlu de proprietate exista pe numele defunctei. Unul dintre frati a platit impozitele aferente terenului in decurs de 2-3 ani de la data decesului defunctei. Ar putea acest act sa fie considerat act de aceptare tacita a mostenirii, chiar daca nu s-a infaptuit in termenul legal?
luizaanamaria, utilizator
In cazul nostru, in mod evident nu este vorba de o succesiune vacanta, intrucat unul dintre succesibili a platit impozitele bunului din masa succesorala. Astfel ca problema este daca mosteneste doar acesta sau si fratele lui.

Citez din postarea iniţială:

Unul dintre frati a platit impozitele aferente terenului in decurs de 2-3 ani de la data decesului defunctei. Ar putea acest act sa fie considerat act de aceptare tacita a mostenirii, chiar daca nu s-a infaptuit in termenul legal?

Sublinierea îmi aparţine.

Deduc de aici că presupusele acte de acceptare s-au produs după expirarea termenului de 6 luni de la deschiderea succesiunii, astfel încît nu pot echivala cu acceptarea.

Desigur, în lipsa unor elemente concrete, se poate specula. Impozitele se achită la începutul anului pentru anul în curs. Se impun cîteva clarificări: cînd a avut loc decesul, cînd s-a efectual plata impozitului? În funcţie de aceste date vom şti dacă succesiunea a fost sau nu acceptată.

themis a scris:

Se impun cîteva clarificări: cînd a avut loc decesul, cînd s-a efectual plata impozitului? În funcţie de aceste date vom şti dacă succesiunea a fost sau nu acceptată.

De acord cu dumneavoastra.
Decesul a avut loc in octombrie 1999. Impozitul este la zi, tocmai ce a fost achitat integral. Acum nu mai ramane decat problema dezbaterii succesiunii. Merg pe varianta expusa de IDinu(primul raspuns)? Pot mosteni amandoi sau doar fratele care a platit impozitul? Mentionez faptul ca fratii se pot intelege. Eu vreau sa aflu strict din punct de vedere legal daca este posibila dezbaterea succesiunii.
Va multumesc pentru raspunsuri si interesul acordat spetei!