Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Returnarea medicamentelor.
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Returnarea medicamentelor.

Buna ziua! Am si eu niste nelamuriri in ceea ce priveste returnarea medicamentelor. Mama mea a cumparat niste medicamente prescrise de medicul de familie, a avut niste reactii adverse si nu le-a mai putut lua. I s-a prescris 3 cutii din acest medicament, fiecare cutie avand pretul de 12,31 lei. i s-a compensat fiecare cutie cu 25 de bani. Nu a apucat sa ia numai cateva comprimate dintr-o singura cutie si s-a dus la farmacie si a cerut, daca se poate, sa returneze medicamentele si sa i se dea banii inapoi pe celelalte 2 cutii care nu au fost desfacute pe motivul ca avea reactii adverse la acest medicament si i s-a spus ca asa ceva nu se poate. Chiar nu se pot returna medicamentele? Am uitat sa mentionez faptul ca am si bonul.
Buna!
Nu cred ca e o lege care interzice exact returnarea emdicamentelor, dar nici nu cred ca pot fi returnate prea usor.....:(
Nu de alta, dar produsele se returneaza daca au defecte de fabricatie, din cate stiu eu...si nu cred ca un efect advers poate fi considerat defect de fabricatie. E ca si cum ai cumpara 3 pungi de bomboane de la supermarket si descoperi ca esti alergic si doresti sa returnezi celelalte 2 pungi.....
Supermarketurile si magazinele de electrocasnice si-au creat o politica interna de returnare a produsului in 24-48 h daca nu esti multumit, indiferent de motiv, dar este o strategie de marketing proprie fiecaruia, nu cred ca au adoptat-o si farmaciile...
Eu am cumparat o data un sirop pt copii, destul de scumpicel de altfel, si cand am ajuns acasa am descoperit ca era scurs siropul prin toata cutia si m-am dus inapoi si l-am returnat si a fost ok, nu a zis nimeni nimic. Dar am cumparat si o gramada de alte medicamente care nu si-au facut efectul, dar ... le am "pe stoc" :)
In plus, daca au fost eliberate pe reteta compensata, fie ea cu 25 bani, are un regim special la incasare, ca la reducerile din magazine, si acolo spun clar "marfa vanduta poate fi returnata, cu exceptia produselor aflate in promotie". La capitolul asta iti pot explica sigur de ce nu pot fi returnate:
- medicamentul costa in mod normal 12,25 ron
- ei vi l-au vandut cu 12 ron (asa apare si pe bon)
- daca il returnati ei trebuie sa va dea 12 ron si sa bage inapoi la vanzare produsul respectiv cu 12,25 ron
- in situatia asta, le apare un plus pe gestiune de 25 bani, care , desi e o suma infima, e o adevarata pacoste contabiliceasca, mai ales ca diferenta de bani a fost decontata de CAS....
Prin urmare, singura solutie viabila este sa le vindeti d-voastra altora care au nevoie de el (chiar daca la un pret mai mic, macar recuperati o parte din bani) sau, daca va intelegeti cu un farmacist, sa le vanda si sa va returneze banutii....:(

Multumesc pentru raspunsul dat! Eu una ma gandeam ca e greu sa returnezi medicamente dar asa macar am lamurit-o si pe mama mea care nu intelegea cum alte produse, de multe ori, le poti returna daca esti nemultumit de el si acest medicament nu-l poate returna. Multumesc inca odata pentru raspuns!