avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ratele unui defunct sunt plãtite de urmași?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ratele unui defunct sunt plãtite de urmași?

În baza certificatului de deces am reziliat contractul unei rude de gradul II cu o firmă de telefonie, internet, tv.
După o lună de zile, pe adresa defunctului a venit o factură în care este precizată o sumă care reprezintă ratelele neplătite ale unui echipament ce s-a achiziționat în rate. Mi s-a spus că dacă nu plătesc acea sumă, firma de Recuperări mă va căuta și mă va obliga să plătesc.

Este adevărat? Dacă da, în ce condiții, având în vedere că nu eu sunt titularul contractului.
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 10:54, 6 Octombrie 2012
Daca sunteti mostenitorul persoanei decedate mosteniti atat activul cst si pasivul succesiunii.
in cazul dumneavoastra da.daca erau rate bancare,acelea de obicei sunt asigurate si odata cu moartea debitorului ,creditul inceteaza
douasunu a scris:


nu eu sunt titularul contractului.

Daca dvs nu sunteti titularul contractului,pana cand nu deventi mostenitorul titularului decedat,nu va revine obligatia achitarii debitelor acumulate de acesta

Nu sunt moștenitorul. Moștenitorul este soția decedatului (a făcut și succesiune).
Ratele respective nu erau la bancă. Apăreau pe factură (este vorba despre un receiver TV).
Întrebarea din titlu: ratele unui defunct sunt plătite de urmaşi?

Dacă prin urmaşi înţelegeţi rude rămase după defunct, răspunsul este nu.

Dacă prin urmaşi înţelegeţi moştenitori, răspunsul este da.

Dacă gradul de rudenie cu defunctul v-ar fi permis sa veniţi la succesiunea acestuia alături de soţia supravieţuitoare, rezilierea acelui contract ar putea fi interpretată ca un act de acceptare tacită a succesiunii, situaţie în care sunteţi moştenitor chiar dacă nu figuraţi în certificatul de moştenitor cu această calitate.

Desigur, actul de reziliere poate fi privit şi altfel, adică poate fi interpretat ca fiind făcut fără asumarea calităţii de moştenitor. Chestiunea e discutabilă, dar nu cred că respectivul creditor va ajunge în faţa instanţei cu astfel de subtilităţi.

Dacă veţi fi urmărit pentru plata datoriei, trimiteţi creditorului urmăritor un exemplar din certificatul de moştenitor, pentru a şti pe cine trebuie să urmărească.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere vodafone (deces) ionutxxx ionutxxx Buna ziua, Doresc sa stiu daca vreun membru al familiei de gradul I copil sau sotie pot fi trasi la raspundere in cazul neplatii a unei facturi Vodafone. ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla in cazul in care titularul unui contract de credit decedeaza? iozefinab iozefinab As dori sa stiu, daca exista posibilitatea rezilierii unui contract de credit (leasing produse de uz casnic), al carui titular a decedat, dar pentru care la ... (vezi toată discuția)
Cuplu decedat, fara urmasi, cine mosteneste? kdoina2007 kdoina2007 Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: in cazul decesului unei persoane, sotul ei fiind decedat, fara ca sotii sa aiba copii, cine ... (vezi toată discuția)