Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut

buna ziua am imprumutat 5000 euro unei persoane, am facut contract semnat de ambele parti fara martori pe o perioada de 2 luni ,mi-a restituit din suma de mai multe ori 2500 dar restul nu, desi au trcut 6 luni ,ce e de facut ...mentionez ca datornicul mi-e var si e si zurist ,am vreo seansa sa-mi recuperez banii inapoi?
daca nu aveti martori si macar o chitanta de mana, nu aveti sanse sa recuperati suma de bani, decat daca el recunoaste ca are aceasta datorie.

Va recomand sa vorbiti cu el si sa incercati intocmirea macar a unei chitante de mana; ideal ar fi incheierea unui astfel de act la notariat.
fane12 tocmai ne-a spus că a încheiat un contract. Nu-i trebuie nici martori, nici vreun alt act pentru dovedirea dreptului de creanţă.

O acţiune în instanţă, apoi executarea silită. Simplu.