Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... bani imprumutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

bani imprumutati

In august, 2010, am imprumutat suma de 5000 euro unei cunostinte, fara ca in prealabil sa facem macar o hartie de mana, in care sa scriem acest lucru.La o luna de zile, sotia mea i-a mai imprumutat inca 10.000 euro,insa a incheiat un contract de imprumut, in care era mentionat faptul ca banii trebuie restituiti in 3 luni.Sotia mea
l-a dat in judecata si a reusit sa scoata cei 10 000 euro, insa cei 5000 de euro pe care i-am imprumutat fara a face niciun act, nu mi-i mai da inapoi. Intrebarea mea este: ce pot sa fac pentru a-mi recupera banii?Mentionez ca l-am dat la politie, am incercat sa-i fac dosar penal, insa nu am reusit
Aveti martori care sa confirme imprumutul?
Fara acte- inceput de dovada scrisa, nu veti obtine un titlu executoriu ( o hot judecatoreasca)