Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Situaþia plopilor de pe marginea drumurilor
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Situaþia plopilor de pe marginea drumurilor

Locuiesc într-o comună iar în faţa garajului din faţa casei este un plop foarte bătrân şi aproape uscat. Este foarte mare şi uneori datorită vânturilor puternice se rup crengi destul de groase care cad pe acoperişul garajului meu. Cu siguranţă nu poate să reziste în picioare acest plop până în primăvară datorită stării fizice a acestuia. Poziţia lui actuală este orientată peste garajul meu unde am parcat autoturismul şi în orice moment poate să cadă peste el. Unde trebuie să mă adresez pentru rezolvarea acestei situaţii neplăcute ?
La Primaria comunei.
In judete, de obicei, serviciul de edilitare se ocupa cu asa ceva.
Depuneti o cerere scrisa in acest sens si luati nr. de inregistrare.
In acea cerere dati un termen scurt in care sa fie efectuata lucrarea de toaletare sau de taiere a plopului in cauza, dar puneti in vederesi faptul ca veti cere si daune daca plopul va va cauza stricaciuni daca va cadea pe proprietatea dvs.