Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACORDUL SCRIS/ANGAJAMENT DE PLATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACORDUL SCRIS/ANGAJAMENT DE PLATA

Acordul scris sau angajamentul de plata reprezinta titlu executoriu? In cazul unei imputatii facuta de Curtea de conturi, acordul scris reprezinta titlu executoriu? Am avut o imputatuie de la curtea de conturi, au considerat nelegal sporul pentru conditii vatamatoare(calculator) pentru 2010, m-au pus sa dau acord scris ca retunez suma. Nu am returnat suma in intregime deoarece a fost publicata L.84/2012, legea amnistiei si am considerat ca este valabila si pentru personalul din invatamant. Acum ma obliga sa returnez suma - motivul- acordul scris. Apropo pentru 2011 si 2012 instanta a hotarat ca este legal acest spor.
Angajamentul de plata nu constituie titlu executoriu ....in baza acordul scris, incheiat conform art.254 alin.3 si 4 C.mun., se pot face retineri din salariu.