Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... disponibilizare in CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

disponibilizare in CCC

Buna ziua
Sunt in concediu de crestere copil si vreau sa stiu daca angajatorul ma poate disponibiliza in perioada aceasta. Sunt angajata la o institutie bancara, iar aceasta va fi cumparata de o alta. In aceasta situatie, avand in vedere schimbarea conducerii, ma poate disponibiliza in CCC ?
Multumesc
Puteti consulta prevederile OUG. 111/2010, modificat[ si completata pana la 30.09.2012,la art.25, alin 2 sunt prevazute obligatiile angajatorului !
Atata timp cat sunteti in CIC nu va poate trimite citatie acasa sa va spuna ca va da afara :)
Este obligat sa va reia contractul la terminarea concediului si dupa aia va poate da afara, pe motiv de restrangere activitate/ restructurare/ desfiintarea postului, etc....:(