Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs

Am o intrebare pot eu sa depun singura recursul? Daca da unde trebuie sa il depun avand in vedere ca procesul a avut loc la Judecatorie? Procesul a fost pentru un imobil pe persoana fizica insa l-am pierdut pentru ca nu am depus dovezile necesare. Mentionez ca noi am deschis procesul impotriva primariei pentru anularea unui proces-verbal primit de la primarie. Respectivul proces-verbal a fost intocmit pe numele meu iar cladirea nu a fost si nici nu este pe numele meu. Sper ca aici este locul potrivit pentru a posta acest subiect.
Recursul se depune, in cazul dvs., la Judecatorie, in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii pronuntate la fond.
Precizez ca nu este necesar sa va prezentati personal la judecatorie puteti inainta recursul prin posta cu confirmare de primire in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii
Pe langa recursul formulat trebuie sa mai completez ceva acte sau trebuie sa merg la Barou sa platesc pentru ca ma reprezint singura? Exista vreo formulare tip pentru recurs? Daca da care? Voi depune recursul la Judecatorie la arhiva sau la registratura? Scuze ca am atatea intrebari, sper sa ma intelegeti.
Recursul se depune la registratura instantei care a pronuntat hotararea.Aveti grija ca recursul trebuie si motivat.

Daca am inteles bine este P_V de contraventie..in aceasta situatie recursul se poate motiva si oral in fata instantei de recurs.

Pur si simplu faceti o cerere subsemnata..., in calitate......
formulez Recurs impotriva sentintei nr.....pronuntata in dosarul nr...semnatura.

aveti grija sa primiti o dovada a inregistrarii. Faceti trei exemplare, doua depuneti si pe unul solicitati viza( dovada de inregistrare)

av. Ileana Schwarz

In partea in care trebuie sa trec motivele de recurs trebuie mentionata si legea conform careia cer anularea solutionarii sau motivele pentru care ar trebui anulat procesul-verbal facut de primarie? Normal eu argumentez ca procesul-verbal este nul pentru ca nu se indreapta impotriva persoanei care detine imobilul sau ar trebui sa aduc argumente si legi pentru care ar trebui data alta solutionare decat cea emisa deja? Nu mai inteleg nimic...:(( :((:((