Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

Cum poate un asistent medical licentiat in Drept sa fie trecut pe postul juristei aflata in concediul de ingrijire a copilului?
Multumesc.As dori sa-mi spuneti daca Ordonanta 17 din 23 august 2012 priviind plata neefectuata a sumelor stabilite prin hotarari judecatoresti include si alin (2) din Legea 230/2011 pentru aprobarea OUG a Guvernului nr 71/2009 -care spune ca orice procedura de executare silita se suspenda de drept?Se poate suspenda procedura de executare silita?
Procedura de suspendare a executarii silite se poate suspenda ...OG nr.17/2012 nu face nicio referire la acel articol mentionat de dvs .. prin urmare, potrivit actului normativ , in cursul termenului cuprins intre 01.01. - 31.12.2012 orice procedura de executare silita se suspenda de drept
Multumesc.Cand devine executorie o sentinta civila privind litigii de munca, daca sentinta este din octombrie 2011 si i s-a pus decizia de definitiva in urma recursului, in ianuarie 2012?
Hotararea devine executorie la data pronuntarii ei de actre prima instanta ... daca hotararea s-a pronuntat de catre Tribunal in octombrie 2011 , atunci de la aceasta data devine executorie .. in urma solutionarii recursului hotararea devine irevocabila.
Buna seara. Va rog sa imi spuneti ,daca este necesara investirea cu formula executorie a dispozitiilor civile din sentintele penale, ramase definitive, emise de catre judecatorii?Dar cele date de catre tribunal?