Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... respectare program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

respectare program vizitare minor

Buna ziua, mi s-a stabilit program de vizitare minor la domiciliul meu in Olanda. Trebuie sa duc copilul cu mine la domiciliul meu din Olanda de sarbatorile de iarna iar pe fosta sotie o obliga sa respecte acest program.
copilul are pasaport, dar mama lui mi-a dat de inteles de maai multe ori ca acest program de vizitare nu se va realiza.
avem custodie comuna, dar instanta o obliga sa respecte si programul de vizitare.
mai am nevoie de acordul ei in aceste conditii de a parasi tara cu copilul in cadrul programului de vizitare? Cum pot obtine pasaportul de la ea?
Cel mai indicat ar fi sa rezolvati amiabil totul!In caz contrar ii puteti face plangere pt nerespectarea hotararii judecatoresti!