avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie copil cu venituri din chirii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie copil cu venituri din chirii

Buna ziua,as dori sa stiu daca as putea beneficia pe viitor de indemnizatia pt copil doar cu veniturile din chirii fara sa am contract de munca sau sa platesc vreo contributie la stat in afara de impozitul aferent chiriei.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: giulean , utilizator 10:23, 27 Ianuarie 2009
din cate stiu eu conform noii reglementari privind indemnizatia pt crestere copil, veniturile suplimentaqre se pot adauga la cele obtinute in baza unui contract de munca. insa fara un CIM......nu
Trebuie sa fi avut CIM si contributie la fondul de asig de sanatate pentru ultimele 12 luni si apoi se puteau adauga venituri suplimentare.
giulean a scris:

Buna ziua,as dori sa stiu daca as putea beneficia pe viitor de indemnizatia pt copil doar cu veniturile din chirii fara sa am contract de munca sau sa platesc vreo contributie la stat in afara de impozitul aferent chiriei.Va multumesc.


Veniturile din chirii nu intra in categoria veniturilor profesionale prevazute de OUG nr.148/2005 care se iau in considerare la stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru CIC.
Chiriile respective sunt spatii comerciale,nici acestea nu se iau in considerare? Si cu contract din strainatate cum se poate beneficia de aceasta indemnizatie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj si indemnizatie cic giulean giulean Buna ziua,as dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatia de somaj pot sa beneficiez si de indemnizatia CIC in acelasi timp? Iar daca ma aflu in momentul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de 85% pt cresterea copilului Gabi790 Gabi790 Buna ziua ! As dori sa aflu raspunsul la o problema.Am inteles ca cei 85% se calc din totalitatea veniturilor profesionale adica salarii, drepturi de autor, ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani Carmen Curelea Carmen Curelea daca nu sunt casatoriti, tatal si-a recunoscut copilul poate sa intre in crestere copil pana la 2 ani? ce acte trebuie? va rog informatii! (vezi toată discuția)