Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratie pe proprie raspundere administrator / ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratie pe proprie raspundere administrator / asociat la infiintarea S.C.

In vederea infiintarii unei societati comerciale, declaratia pe proprie raspundere referitoare la conditiile legale pentru detinerea calitatii de administrator / asociat trebuie legalizata sau este suficienta semnatura privata? Fiecare din asociati trebuie sa depuna aceasta declaratie sau doar administratorul?
Dar specimenele de semnatura?
Declaratiile pe proprie raspundere referitoare la conditiile legale pentru detinetea calitatii de adminsitrator/asociat trebuie sa fie sub una dintre urmatoarele forme:
- autentificata
sau
- atestata de avocat
sau
- data in fata referentului de la Registrul Comertului.

Fiecare asociat trebuie sa dea declaratia.

Specimenele de semnatura pot fi date:
- doar in fata unui notar public sau in fata referentului de la Registrul Comertului.