Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mediere - obligatorie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mediere - obligatorie?

Avem pe rol un proces avand ca obiect somatie de plata, cu primul termen in decembrie 2012.
Este obligatorie participarea la sedintele de informare privind medierea?
Ati participat la asa ceva?
Cine le organizeaza si ce spun instantele daca pana la primul termen nu partile nu au participat la aceste sedinte de informare?
M-ar interesa daca stie cineva niste amanunte concrete. Toate articolele de pe net citeaza legea modificata, insa nu spune nimeni nimic concret.

Multumesc.
buna ziua
medierea si in prezent este agreata de instanta pentru dosarele de pe rol chiar am avut si am astfel de cauze solutionate prin medierea si nici o instanta u s-a opus la a lua act de procesul verbal de medierea ba mai mult am primit si felicitari ca am ajuns la o solutie de comun acord cum este medierea .Asa ca nimeni nu va poate spune sa apliucati medierea abia dupa ce va deveni obligatoei daca partile sunt deacord este ok