Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren extravilan

E o problemă, dacă nu se face succesiunea la un teren extravilan? dacă rămâne decedatul cu numele său ca proprietar, iar impozitele sunt platite de către moştenitori, dar fără ca să se facă moştenirea la notariat.? Nu ne înţelegem, o parte din cei de pe titlul de proprietate, vor acum, mai mult decât li se cuvine, deşi terenul se foloseşte normal, aşa cum se cuvine fiecăruia. La un moment dat, se va face prin partaj cu hotarâre judecătorească, dar poate să stea aşa, fără ca să se facă moştenirea? Dacă da, cât timp?
Birdean, utilizator
Cel mai bine sa iesiti din indiviziune .
Puteţi rămâne în indiviziune oricât doriţi nu reprezintă o problemă şi nu există text de lege care să oblige la sistarea stării de indiviziune. De obicei necesitatea ieşirii din indiviziune rezultă din necesitate datorită deteriorării relaţiei dintre coindivizari, se pare că în cazul dv.stră momentul se apropie.
Da . As iesi din indiviziune, dar problema e ca 3 din cei 5 de pe titlu, vor mai mult decat li se cuvine. Singura cale este instanta ...cred.