Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiunea de iesire din indiviziune-partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiunea de iesire din indiviziune-partaj

Care este diferenta intre actiunea de iesire din indiviziune si partaj succesoral?
niciuna.
Prin imparteala- partaj, iesiti din indiviziune.
"Partajul sau împarteala este modalitatea prin care se realizeaza iesirea din indiviziunea succesorala. Mai exact, este operatiunea juridica care pune capat starii de indiviziune prin împartirea, în natura si/sau prin echivalent, a bunurilor aflate în coproprietate si care are ca efect înlocuirea retroactivă a cotei-părţi ideale, indivize, asupra acestora, cu drepturi exclusive ale fiecăruia dintre coindivizari asupra anumitor bunuri sau valori determinate în materialitatea lor."
Nu este diferenta. Cand sunt mai multi propietari, mostenitori, etc, asupra unor bunuri,asta inseamna ca sunt la comun , fara sa stie vreunul ce este strict al lui. Se foloseste si termenul , in devalmasie, de exemplu.
Prin iesirea din indiviziune, partaj , se delimiteaza clar care este proprietatea, bunul . Fiecare primeste ceva concret , de exemplu, dintr-un teren, parcela X, dintr-o casa, doua camere dinspre strada , biblioteca si pianul..Sau, poate fi despagubit in bani, sulta , pt cota sa din mostenire.