Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare in cazul suspendarii executarii sub ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare in cazul suspendarii executarii sub supraveghere

Buna seara,am si eu o intrebare: la o condamnare de 1,4 ani cu suspendare pt delapidare si supraveghere 4 ani dupa cat timp cazierul judiciar este curat si care sunt pasii de urmat. Va multumesc anticipat.
Dupa trecerea celor 4 ani de la ramanerea definitiva a hotararii.
Nu trebuie sa faceti nimic, deoarece are loc reabilitarea de drept, asta daca nu mai savarsiti vreo infractiune in acest interval.
Tot in acest interval trebuie sa va indepliniti obligatiile civile.
Francisc Gerber, Avocat
Nu a mai comis nici o infractiune in aceasta perioada , a mers la biroul de probatiune cand a fost chemat iar termenul scadent este 18 dec. 2012. In ian.2013 daca solicita cazier juridic va fi curat cazierul? Multumesc inca odata.
Da cazierul va fi curat. In caz contrar, din vina autoritatilor nu se actualizeaza cazierul, trebuie introdusa o cerere de constatare a reabilitarii de drept.