Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Competenta avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Competenta avocat

Daca o persoana are nevoie de avocat s-o reprezinte in fata unor institutii (nu neaparat in instanta), trebuie, in afara de contract sa ii faca si procura speciala si autentica, sau e suficienta imputernicirea avocatiala. Daca puteti, dati si baza legala. A doua intrebare este daca un contract de asistenta juridica semnat, scanat si transmis prin e-mail, are valoare legala.
Pentru angajarea unui avocat este suficienta imputernmicirea avocatiala data in baza contractului de asistenta juridica. Contractul este valabil dat prin fax ,e-mail scanat . In cazul divortului este necesara o procura speciala notariala (sau la consulat)data avocatului daca nu sunteti in tara .
Va multumesc pentru raspuns. V-as fi recunoscator daca ati cita si baza legala pentru ca un alt avocat mi-a spus ca si la o sectie de politie (pentru solicitarea unuui cazier judiciar, dar si la o autoritate publica de nivel national i sa cere si procura notariala, in afara celei pe care o face in baza CAJ