avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare

buna seara...am o mica nelamurire....prietena a lucrat la un marchet si azi i sa zis ca se fac reduceri de personal.....a fost pusa sa-si scrie demisie(ceea ce nu trebuia dupa parerea mea)......teoretic nu trebuia anuntata cu ceva timp in urma?sau cum mai e procedura?am sa verific si daca avea cartea de munca in regula.....Astept o indrumare.....ms
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:47, 14 Octombrie 2012
nu trebuiesa-si dea demisia.
Prietena dumneavoastra nu trebuie sa intre in jocul patronilor,are dreptul la un preaviz .
Iar in acest timp poate sa isi caute un alt loc de munca
@ collen

Daca si-a dat demisia, atunci nu mai poate sa beneficieze de somaj ...

In practica, procedura concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului este :
- hotarare AGA desfiintare post
- instintarea salariatului ca i s-a desfiintat postul si ca urmeaza s intre in preaviz
- comunicare deciziei de concediere la terminarea preavizului ..

Avand in vedere ca nu exista niciun text de lege care sa prevada instiintarea de preaviz si termenul in care se poate comunica, angajtorul poate s-al instiinteze pe salariat si cu o zi inainte de intrarea in preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj rusualexandra rusualexandra care sunt conditiile si pasii ce trebuiesc urmati ca o societate sa trimita salariatii in somaj ? (vezi toată discuția)
Notificare Nugasesc Nugasesc Buna ziua. Este legală o notificare privind desființarea unui post de munca pe motivul reorganizării firmei, în care scrie ca managementul decide acest ... (vezi toată discuția)
Desfiintare post aylinutza aylinutza Doresc sa desfiintez un post si angajata sa beneficieze de somaj. Ma puteti ajuta cu procedura? Am inteles ca in prima faza trebuie emisa decizie interna de ... (vezi toată discuția)