Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare

buna seara...am o mica nelamurire....prietena a lucrat la un marchet si azi i sa zis ca se fac reduceri de personal.....a fost pusa sa-si scrie demisie(ceea ce nu trebuia dupa parerea mea)......teoretic nu trebuia anuntata cu ceva timp in urma?sau cum mai e procedura?am sa verific si daca avea cartea de munca in regula.....Astept o indrumare.....ms
nu trebuiesa-si dea demisia.
Prietena dumneavoastra nu trebuie sa intre in jocul patronilor,are dreptul la un preaviz .
Iar in acest timp poate sa isi caute un alt loc de munca
@ collen

Daca si-a dat demisia, atunci nu mai poate sa beneficieze de somaj ...

In practica, procedura concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului este :
- hotarare AGA desfiintare post
- instintarea salariatului ca i s-a desfiintat postul si ca urmeaza s intre in preaviz
- comunicare deciziei de concediere la terminarea preavizului ..

Avand in vedere ca nu exista niciun text de lege care sa prevada instiintarea de preaviz si termenul in care se poate comunica, angajtorul poate s-al instiinteze pe salariat si cu o zi inainte de intrarea in preaviz.