Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Intrebare referitor cod fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Intrebare referitor cod fiscal

Buna seara,

In cazul in care se achizitioneaza marfa de la un depozit din Cluj Napoca( unde exista un punct de lucru al unei societati comerciale din Bucuresti avand atribuit un cod fiscal, distinct fata de cel al societatii) care cod fiscal trebuie sa apara in jurnalul de cumparari si in declaratia 394, cel al societatii din Bucuresti sau codul fiscal atribuit punctului de lucru din Cluj Napoca. Mentionez ca furnizorul si-a raportat livrarea de pe codul fiscal din Bucuresti? Este corect asa? Ma puteti ajuta cu un temei legal in aceasta problema? Va multumesc anticipat pentru orice detaliu pe care mi-l puteti furniza.
In declaratia 394 trebuie sa apara CIF de la sediul social al furnizorului, adica cel de la Bucuresti. Este posibil ca punctul de lucru sa nu fie declarat ca platitor de TVA.