Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recurs administrativ, obligativitatea informarii.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recurs administrativ, obligativitatea informarii.

In momentul comunicarii unui act administrativ sau raspuns la o cerere adresata unei institutii publice, aceasta din urma este obligata sa-l informeze pe petitionar de dreptul si obligatia parcurgerii procedurii prealabile sesizarii instantei de contencios administrativ, respectiv recurs administrativ, in termen de 30 de zile. Daca se poate sa-mi oferiti si o baza legala.
Uitati-va in legea 554/2004 a contenciosului administrativ.
M-am uitat nu se specifica, de aici am putea trage concluzia ca daca legea nu obliga in mod expres insemna ca autoritatea nu este obligata sa-l informeze pe petitionar de dreptul si obligatia sa de a parcurge etapa preliminara. Am crezut ca poate mi-a scapat mie ceva :D.