Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calomnie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calomnie

i-am spus unei vecine a fostei mele prietene ca am avut o relatie cu ea(cu fosta mea prietena).
Vecina a spus pe strada (stau la case) .
si acum fosta prietena si sotul ei(este casatorita) vor s-o actioneze in judecata pe vecina lor ca i-a calomniat.
Vecina vrea sa spuna in tribunal ca eu i-am spus(scris, are mailuri de la mine)
Mi-e si rusine de acest cancan pt ca sunt barbat .
Dar as vrea sa stiu ce se poate intampla.
Ce pot pati eu si ce poate pati vecina calomniatoare?
care nu mai poate dormi de grija
vecina va trebui să dovedească.Problema va fi că veţi fi indicat ca sursă dvs. dar dvs. dacă doar aţi comunicat cu vecina fără să faceţi publică informaţia, vecina dvs. ar putea fi responsabilă pt. pretinse prejudicii de imagine şi nu numai, aduse acelei persoane acum căsătorită.Poate vecina face ceva diligenţe şi cade la pace cu acea doamnă.Problema e cu dus şi întors.Acea persoană i-ar putea cere ca drept despăgubire o anumită sumă de bani etc
Art. 205 - 207 au fost abrogate prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32).
Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 62/2007 (#M35), a constatat că dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32), partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 şi 207 din Codul penal, sunt neconstituţionale.
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, prin Decizia nr. 8/2010 (#M43), a stabilit că normele de incriminare a insultei şi calomniei cuprinse în art. 205 şi 206 din Codul penal, precum şi prevederile art. 207 din Codul penal privind proba verităţii [abrogate prin dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32), dispoziţii declarate neconstituţionale prin Decizia Curţii Constituţionale nr. 62/2007 (#M35)], nu sunt în vigoare.

Pe cale de consecinta daca partea poate sustine si poate proba eventuale atingeri aduse imaginii,
reputatiei,demnitatii,poate promova actiune civila impotriva persoanei respective
in rezumat, instanta admite mailurile mele catre vecina calomniatoare ca proba?
(in care discutam cu ea despre subiect)?
si eu pot fi chemat ca martor in instanta sau in ce calitate?
Deci in final ce s-ar judeca? calomnia ?
fara sa se cerceteze daca e adevarat sau nu?
are vreo relevanta daca este sau nu adevarata barfa ?
sau indiferent daca e sau nu adevarata, tot calomnie ramane?
ca, daca nu conteaza daca e adevarata sau nu,
atunci nu ar mai avea rost sa fiu eu implicat in proces

1) un eventual/posibil în viitor proces va fi unul de natură civilă (şi s-ar judeca vătămarea, prejudiciul adus imaginii acelei persoane, alte pretenţii etc şi nicidecum calomnie, faptă ce nu mai există deocamdată în penal) şi se va judeca la nivel judecătorie pe fond.Pt orice cerere de chemare în judecată, în procesul va fi civil, instanţa va obliga reclamantul să plătească o taxă potrivit legii şi în raport de cuantumul fixat de reclamant, plus timbru judiciar;
2) reclamantul va avea nevoie de probe, fără probe solide, reclamantul pierde procesul, cade în pretenţii şi e bun de plată către pârât;
3) admiterea ca sursă a email-urilor primite de la dvs. (dacă le mai are), se vor face prin listarea email-ului pe hârtie.Acea probă va putea fi admisă în instanţă.Abia atunci aţi putea fi chemat şi dvs. ca sursă a comunicări de mesaje tip SMS către acea vecină: teoretic, dvs. NU aţi putea fi învinuit deoarece aţi putea pretinde că eraţi prieten cu vecina şi de obicei comunicaţi multe probleme prin SMS.NU dvs. aţi făcut publică situaţia cu acea d-nă acum căsătorită ci vecina dvs., dumneaiei a vătămat-o, a . . . .
4) aşa fiind, vecina dvs. va fi găsită vinovată pt vătămarea acelei persoane acum căsătorite.
Notă : numai dacă acea persoană care susţine că i s-a stricat imaginea datorită bârfei vecinii dvs., are bani de taxă, va putea câştiga o acţiune în instanţă.În caz contrar, TOTUL este numai vorbărie fără niciun efect juridic-material-bănesc.Studiaţi şi dvs. posibilitatea materială a respectivei persoane şi trageţi concluziile necesare.E posibil să pretindă o despăgubire mai mică, situaţie la care ar putea plăti taxa de timbru.
cererea de daune morale pt atingere adusa demnitatii, onoarei, reputatiei unei persoane fizice e scutita de plata taxei de timbru
gi-jane2, moderator