Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 220

Buna ziua
Am o intreprindere individuala din iunie 2011. Am depus declaratia 220 privind venitul estimativ imediat dupa infiintare, am primit decizia de impunere pe anul 2011 si am platit impozitul respectiv, dupa care am depus la termen Declaratia 200 privind venitul realizat pe anul 2011. Intrebarea mea este daca trebuia sa depun din nou aceasta declaratie 220 privind venitul estimativ pe 2012. Mentionez faptul ca eu am primit prin luna aprilie a acestui an decizia de impunere pentru anul 2012 fara ca eu sa fi depus declaratia 220 (mi-au dublat suma declarata in anul anterior).
Banuiesc ca este vina mea, trebuia sa depun declaratia 220 in termen, se depune la fiecare inceput de an?
Va multumesc!
Conform art.82 alin (5) din Codul fiscal,pentru stabilirea platilor anticipate,organul fiscal va lua ca baza de calcul venitul anual estimat cand a fost depusa o declaratie pentru anul curent,sau venitul net din declaratia privind venitul realizat pentru anul fiscal precedent,dupa caz.In situatia dvs. au dublat suma declarata in anul anterior ,considerand
infiintarea la mijlocul anului.Ar trebui sa depuneti o declaratie 220 ,sa zicem pana in 15.o2.
(in legislatie nu este un termen stabilit).Odata cu depunerea declaratiei 200,ei modifica datele din declaratia 220,intocmind o decizie de impunere anuala(formular 250),daca sumele declarate nu sunt la nivelul din declaratia 200.
Am inteles, va multumesc pentru lamurire!