avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 220

Buna ziua
Am o intreprindere individuala din iunie 2011. Am depus declaratia 220 privind venitul estimativ imediat dupa infiintare, am primit decizia de impunere pe anul 2011 si am platit impozitul respectiv, dupa care am depus la termen Declaratia 200 privind venitul realizat pe anul 2011. Intrebarea mea este daca trebuia sa depun din nou aceasta declaratie 220 privind venitul estimativ pe 2012. Mentionez faptul ca eu am primit prin luna aprilie a acestui an decizia de impunere pentru anul 2012 fara ca eu sa fi depus declaratia 220 (mi-au dublat suma declarata in anul anterior).
Banuiesc ca este vina mea, trebuia sa depun declaratia 220 in termen, se depune la fiecare inceput de an?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: LauraE , utilizator 18:42, 16 Octombrie 2012
Conform art.82 alin (5) din Codul fiscal,pentru stabilirea platilor anticipate,organul fiscal va lua ca baza de calcul venitul anual estimat cand a fost depusa o declaratie pentru anul curent,sau venitul net din declaratia privind venitul realizat pentru anul fiscal precedent,dupa caz.In situatia dvs. au dublat suma declarata in anul anterior ,considerand
infiintarea la mijlocul anului.Ar trebui sa depuneti o declaratie 220 ,sa zicem pana in 15.o2.
(in legislatie nu este un termen stabilit).Odata cu depunerea declaratiei 200,ei modifica datele din declaratia 220,intocmind o decizie de impunere anuala(formular 250),daca sumele declarate nu sunt la nivelul din declaratia 200.
Am inteles, va multumesc pentru lamurire!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 220 LauraE LauraE Buna ziua Am o intreprindere individuala din iunie 2011. Am depus declaratia 220 privind venitul estimativ imediat dupa infiintare, am primit decizia de ... (vezi toată discuția)
Decizie impunere nikuteau nikuteau Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri: -la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)