Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificare firma

Buna ziua,

Sunt un cetatean roman cu domiciliul permanent in strainatate. Fratele meu are o firma in RO, (SRL, asociat unic), si dorim sa facem impreuna o afacere. Vor trebui facuti urmatorii pasi:

1. schimbare nume firma;
2. schimbare obiect de activitate firma;
3. introducerea mea ca si actionar.

Intrebari:
1. Avem nevoie de un avocat? Sau putem face singuri?
2. Ce acte sunt necesare?
3. Asumand ca avem totul pregatit, cat timp va dura tot procesul de schimbare?
4. In timpul schimbarii, firma isi poate desfasura activitatea normal?

Mersi mult de tot!
Stefania
Mergeti la registru comertului si intrebati la informare initiala care sunt pasii.
Daca toate lucrururile sunt in regula la registru dureaza doar 5 zile lucratoare.
In timpul acestor modificari societatea isi poate desfasura activitatea in continuare.

Incepeti cu o rezervare de denumire, daca va descurcati singuri aveti nevoie de o declaratie ca asociat/administrator si un specimen de semnatura date la un notar, in rest contractul de cesiune, aga si un act coonstitutiv nou se pot face si sub semnatura privata.
1. De preferat ar fi sa apelati la ajutor specializat.

2. Lista de acte o aveti mai sus, cu precizarea ca nu trebuie neaparat apelat la un notar, specimenul de semnatura si declaratia se pot da si la ORC gratuit.

3. 5 zile lucratoare

4. Da
Multumesc din inima, unmoeglich si avluci!

In cazul in care eu sunt sunt in tara, as putea sa ii trimit fratelui meu o procura (stiu ca orice procura facuta extern tb sa aiba apostila)?

De asemenea, avluci, puteti sa imi dati un pret orientativ, in cazul in care dorim sa apelam la ajutor specializat?

Mersi mult!
Stefania
lsb57 a scris:

In cazul in care eu sunt sunt in tara, as putea sa ii trimit fratelui meu o procura (stiu ca orice procura facuta extern tb sa aiba apostila)?

Spre stiinta dumneavoastra: Romania are incheiate acorduri anexa la Conventia de la Haga privind suprimarea supralegalizarii actelor, cu anumite tari prin care se face recunoastere reciproca a actelor / documentelor, deci nu mai este nevoie de apostila.
Verificati acest aspect inainte de a apostila un document, economisiti niste bani.
Daca sunteti in tara mergeti repede la un notar si intocmiti o procura pentru fratele dumneavoastra si declaratia de onorabilitate si ati rezolvat o parte din problema.

lucian huzum a scris:

[
Spre stiinta dumneavoastra: Romania are incheiate acorduri anexa la Conventia de la Haga privind suprimarea supralegalizarii actelor, cu anumite tari prin care se face recunoastere reciproca a actelor / documentelor, deci nu mai este nevoie de apostila.
Verificati acest aspect inainte de a apostila un document, economisiti niste bani.
Daca sunteti in tara mergeti repede la un notar si intocmiti o procura pentru fratele dumneavoastra si declaratia de onorabilitate si ati rezolvat o parte din problema.

Este prima oara cand aud chestia asta. Am avut de-a face cu destui notari de cand sunt plecata, si INTOTDEAUNA mi s-a cerut apostila, care pentru mine e un proces laborios, cu timp de asteptare mare. Am verificat si, intradevar (sau desigur???), SUA e pe lista. Indolenta? Sau comoditate?

Din pacate, nu sunt in tara, asa ca ramane varianta procurii. O ultima intrebare: intotdeauna mi s-a zis ca o procura facuta in SUA trebuie facuta in limba engleza, chiar daca limba mea materna e romana si eu sunt cetatean roman, si aceasta trebuie apoi tradusa in RO de un traducator autorizat. Mi se pare o alta pierdere inutila de bani si resurse. Notarul de aici nu are nici o problema sa autentifice o procura in limba romana, dar se pare ca notarii din Romania au.

Mersi mult pentru ajutorul imens si pentru timpul dedicat!
Stefania